Председник Синдиката рудара РБ Колубара Миодраг Ранковић изјавио је, након сасатанак са председником Србије Александром Вучићем, да су данас званично упознали председника са захтевима рудара Колубаре и да су позвали Вучића да, када донесе одлуку, дође у Колубару и саопшти је рударима. „Данас је одржан састанак код председника Александра Вучића, присуствовали су шеф кабинета Ивица Којић, генерални директор ЕПС -а Милорад Грчић и ја.
Председник ће у најкраћем периоду, сходно његовим обавезама, сагледати те захтеве и када донесе одлуку по питању наших захтева доћи у Колубару, на наш позив, да саопшти рударима Колубаре исход свих њихових захтева”, рекао је Ранковић Тањугу.
Ранковић каже да су у питању три захтева, која су била и на збору рудара у понедељак у Колубари, а то су: да се настави изградња термолектране у Каленићу, да се избрише из свих докумената период који се тиче термоелектрана – од 2021. до 2030, а трећи захтев је смена ресорне министарке Зоране Михајловић.
Објаснио је да у документу који је министарка Михајловић послала и, како је рекао, ставила печат владе пише да ће се разматрати и радити стратегија која предвиђа да ће се у периоду од 2021. до 2030. године ући у затварање рудника и термоелектрана.
„То је оно што је мало недефинисано, ми то схватамо као период у коме ће се од 2021. до 2030. ући у затварање рудника и електрана. Ми немамо ништа против тога да у стратегији пише рок 2040. и 2050. година, нама није спорно то што Европа тражи и ми ћемо се уклопити у ту стратегију, а поготово што ће Колубара и имати угаљ до 2050. и неке године”, навео је Ранковић.
Ми нисмо против зелене енергије, као што неки хоће да нас прикажу, али морамо да седнемо и причамо о томе, не да се те одлуке доносе у тако кратком временском року. Како каже, стручњаци ЕПС-а, са института и из САНУ, као и из струке, би требало да направе праву стратегију за будућност наредних генерација.
Ранковић је нагласио да, према његовом мишљењу, угаљ у Србији мора да се копа још у наредних 30 до 40 година, с обзиром да се сада добија 70 одсто струје из угља и термоелектрана.
Сматра да зелена енергија може да смањи тај проценат, али да тешко Србија може да добија струју из соларних панела и ветропаркова, као и да су једина права алтернатива хидроелектране. „Србија мора још дуго да се ослања на струју из угља. Није наш угаљ прљав како она тврди. Некада је угаљ био црно злато, а сада је одједном постао прљав”, рекао је Ранковић.
На питање како коментарише то што је министарка Михајловић јавно поручила да нико није најавио да ће се 2030. године затварати термоелектране и да ће се отпуштати радници, Ранковић каже да сумња у то и да ће свакако људи остати без посла ако се затвори неки рудник или термоелектрана.