Регионална академија за развој демократије и Мрежа прогресивних иницијатива успешно спроводе пројекат праведне транзиције за раднике рудника Колубара у Лазаревцу и рудника Крека у Тузли.
Регионална академија за развој демократије (АДД) и Мрежа прогресивних иницијатива (МПИ) успешно реализују пројекат „Израда модела праведне транзиције за раднике рудника угља у Лазаревцу и Тузли“ који су подржали Фондација Калеви Сорса из Финске и Прогрес институт из Северне Македоније.
Циљ пројекта био је да помогне радницима из рудника у ова два града да у времену испред нас пређу у зелене индустрије и на зелена радна места, уз очување економског и друштвеног живота заједница које се ослањају на рударску индустрију.
Пројекат, који је спроведен од маја до новембра 2024. године, обухватио је истраживање међу запосленима у два рудника које је омогућило увид у ставове радника према преквалификацији, као и низ округлих столова са радницима, синдикатима, представницима локалних власти и заједница.
Током радионица и wебинара, радници су информисани о могућностима преквалификације и ресурсима који им стоје на располагању, док ће јавности бити представљен модел за праведну транзицију као путоказ за постепен прелазак радника у зелене индустрије.
Очекивани резултати ће пружити сигурност радницима из индустрије угља да спремни дочекају споразумно смањење производње угља од 2030-2050. године које изискује потписани Париски споразум од стране Републике Србије.
Кључно је поверење у институције, владу Републике Србије и надлежна министарства, као и локалну самоуправу, што у овом случају представља град Београд, као и повећана свест
радника и локалних заједница о проблему са којим ће бити суочени у наредним годинама и деценијама као предностима и могућностима које пружају модели праведних транзиција и
отварање зелених радних места.
Пројекат је подржао и изградњу капацитета свих учесника у процесу, укључујући раднике, државну власт на националном нивоу, локалну власт, синдикате, послодавце, цивилни сектор,
локалне заједнице како би се транзиција могла успешно спроводити.
Пројекат се посебно ослањао на сарадњу са стручњацима из области економске и праведне транзиције, синдикатима и сектором зелене енергије, чиме је постављен темељ за стварање
образовних програма који ће унапредити шансе за запошљавање радника у новим индустријама.
Успех овог пројекта увелико доприноси борби за социјалну правду, смањење еколошког отиска и одржив раст кроз праведан и инклузиван приступ енергетској транзицији.